preload preload preload preload preload preload

<!–:en–>Going abroad <!–:–><!–:TR–>Yurtdışına çıkış<!–:–>

Kliniğimize özellikle tatil sezonunda en çok gelen sorulardan biri yurtdışına çıkış işlemleri.

“Yurtdışına çıkmayı düşünüyorum, fazla uzağa değil, örneğin Yunanistan’a gideceğim, minik dostumu da yanıma alamaz mıyım, alt tarafı bir saatlik bir uçak yolculuğu “ diyor olabilirsiniz. Ne yazık ki yasal işlemler bu kadar basit değil, özellikle de söz konusu Avrupa Birliği ülkelerinden birine giriş ise.

Avrupa Birliği ülkelerine evcil hayvanınızla giriş işlemleri diğer ülkelere nazaran daha meşakkatli. Aslında işlemler çok zor değil, ancak yasal bekleme süreleri nedeniyle bu tür seyahatleri aylar öncesinden planlamak ve buna göre hazırlık yapmak gerekiyor.

Öncelikle evcil hayvanınıza kuduz aşısı yapılması ve bir mikroçip uygulanması gerekiyor. Petinizin geçerli bir kuduz aşısı varsa, aşıyı tekrarlatmanız gerekmiyor.

Mikroçip uygulama işlemi bir enjeksiyon kadar kolay ve kısa sürüyor. Bünyesinde sadece bir kod barındıran pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçipler, özel bir enjektör yardımıyla deri altı enjeksiyon şeklinde uygulanıyor. Çok kısa bir işlem olduğu için, kuduz aşısını yaptırırken mikroçipini de taktırabilirsiniz. Aslında mikroçip uygulamasını sadece yurtdışına çıkış için değil, petinizin kaybolması gibi durumlar için bir önlem olarak da kesinlikle öneriyoruz. Çünkü mikroçip uygulandıktan sonra petinizin bilgileri internet üzerindeki bir kimlik kayıt sistemine kaydediliyor. Böylece petinizin kaybolması gibi bir durumda, bulan kişinin bir veteriner kliniğine veya barınağa başvurmasıyla bir tarayıcı cihaz yardımıyla mikroçip içindeki koda ve dolayısıyla kimlik kayıt sistemindeki bilgilerine ulaşılabiliyor ve siz de minik dostunuza kavuşabiliyorsunuz.

Yurtdışına çıkış işlemleri için gereken kuduz aşımızı yaptırdık, mikroçipimizi uygulattık. Şimdi sırada kuduz antikor titre testi var. Bu test sadece akredite bir laboratuvarda yaptırılabiliyor ve şu an için ülkemizdeki tek akredite laboratuvar Ankara’da bulunuyor. Ama endişeye gerek yok, çünkü tüm veteriner klinikleri bu işlemlerde size yardımcı olabilir. Sizin tek yapmanız gereken, kuduz aşısı yapılan tarihten en az 30 gün sonra, evcil hayvanınızı son yapılan kuduz aşısının ve mikroçip numarasının işlenmiş olduğu aşı karnesi ile birlikte bir veteriner kliniğine götürmek. Veteriner hekiminiz test için gerekli olan kanı alacak ve numunenin uygun saklama koşullarıyla akredite laboratuvara ulaştırılması için yardımcı olacaktır.

Tüm bu işlemleri bir günde yapabiliriz, neden çok önceden plan yapmalıyız diye düşünüyor olabilirsiniz. İşte tam bu noktada asıl sorun olan bekleme süreleri çıkıyor karşımıza.

Kuduz antikor titre testi için gerekli olan numune, kuduz aşısı yapıldıktan en az 30 gün sonra alınabiliyor. Ayrıca test tarihinden itibaren AB ülkelerine giriş için de en az 3 ay beklenmesi gerekiyor. Bu durumda eğer evcil hayvanınızın önceden kuduz aşısı yoksa 4 ay, var ise de 3 ay civarı bir süreye ihtiyacımız oluyor.

Son olarak da petiniz için Uluslararası Sağlık Sertifikası almanız gerekiyor. Bu evrak için Erenköy’de bulunan İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’ne evcil hayvanınızla birlikte gitmeniz gerekiyor. Buradaki işlemler de bir gün içinde yapılabiliyor, ancak işlemin yola çıkmanıza çok yakın bir tarihte yapılması gerekiyor, çünkü bu sertifika alındıktan sonra gideceğiniz ülkeye göre belli bir süre geçerli oluyor.

Avrupa Birliği dışındaki birçok ülke kuduz antikor titre testi istemediği ve bekleme süreleri de olmadığı için, bu ülkelere seyahat çok daha kolay. Örneğin A.B.D sadece mikroçip, kuduz dahil tüm aşıların tam ve geçerli olduğu bir sağlık karnesi ve Uluslararası Sağlık Sertifikası istiyor.

Hemen hemen her gün kanunlar değişebildiği ve yeni kurallar konulabildiği için seyahat edeceğiniz ülkenin yetkili birimleriyle iletişime geçip, güncel gereklilikleri öğrenmenizi tavsiye ederim. Ayrıca tüm bu işlemlere rağmen İngiltere gibi bazı ülkelerde karantina uygulandığını da hatırlatalım.