preload preload preload preload preload preload

Röntgen ve ultrason

Görüntüleme ünitemizde çok az ışınla röntgen çekebilen yüksek frekanslı röntgen cihazı ve taşınabilir ultrason cihazımız bulunmaktadır. Tüm röntgen çekimlerimiz Fuji dijital radyografi görüntüleme sistemimizle işlenmekte ve bilgisayar ortamında görüntülenmektedir. Bu sistem sayesinde klasik röntgen filmlerinde gözden kaçabilen en küçük detaylar bile görülebilmektedir. Her çekimde optimum röntgen kalitesi elde edildiği için de klasik yöntemlerde çoğunlukla uygulanan tekrarlanan çekimler gerekmemekte ve böylece petiniz gereksiz radyasyona maruz kalmamaktadır.

Röntgen ve/veya ultrason ünitelerimizi kemik kırıkları, karın veya göğüs boşluklarını görüntüleme, gebelik vb. gibi petinizin çok çeşitli rahatsızlıklarında teşhise yardımcı bir ekipman olarak  kullanabilmekteyiz.

Röntgen (Radyografi)

X ışınları aynen bir ışık gibi bir çeşit elektromanyetik radyasyondur. Tıpta kullanımında, x ışınları bir röntgen cihazı tarafından gönderilerek, vücuttan geçer ve hassas bir film üzerinde bir görüntü oluşturur.

Ultrason 

Ultrason ses dalgalarından faydalanarak görüntüleme sağlayan bir yöntemdir.  Buradaki ses dalgaları yüksek frekanslı ve insan kulağının işitemeyeceği ses dalgalarıdır. Ultrasonun çalışma prensibi ses dalgalarının farklı doku ve organlardan farklı şekilde yansıması özelliğine dayanır. Ultason cihazının ses dalgaları gönderen ve dokulardan geri dönen ses dalgalarını algılayan vücuda tutulan kısmına prob denir. Petinize ultrasonla bakılırken tek hissettiği bu probdan yayılan mini titreşimlerdir ki çoğunlukla bu masaj hissi verdiği için minik dostlarımızın hoşuna gider.

Gerek röntgen, gerekse ultrason çekimlerinde petiniz hiçbir rahatsızlık veya ağrı duymaz.