preload preload preload preload preload preload

Mikroçip uygulama

Kliniğimizde mikroçip uygulaması yapılmaktadır. Uygulama normal bir enjeksiyon kadar kısa süreli ve kolaydır. Enjektöre benzeyen bir aplikatör yardımıyla yaklaşık pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçip kolaylıkla petinizin iki omuz başı arasındaki deri altına implante edilir.  Her ne kadar birçok sitede işlemin göreceli olarak ağrısız olduğu ve anestezinin gereksiz olduğu belirtilse de, kliniğimizde bu işlem rutin olarak lokal anestezi ile yapılmakta, böylece petinize en ufak bir acı vermeden birkaç dakika içinde işlem tamamlanmaktadır.

Mikroçip ile ilgili sıklıkla sorulan sorular:

Mikroçip nedir?

Bünyesinde bir kod numarası barındıran mikroçipler, evcil hayvanın deri altına özel enjektörü ile yerleştirilmektedir. Mikroçipin barındırdığı kimlik numarası bir veritabanına kaydedilmekte ve evcil hayvanla ilgili bilgiler bu veritabanına girilmektedir. Özel mikroçip okuyucular ile, hayvana temas olmadan hayvanın kimliği tespit edilmekte ve gerekli tüm bilgilere ulaşılmaktadır. Böylece kaybolan hayvanlar kolayca, hızlı bir şekilde sahiplerine kavuşturulmakta, ayrıca  sahipsiz sokak hayvanlarına uygulanan kuduz aşıları ve kısırlaştırma gibi işlemler takip edilebilmektedir.

ISO 11784-11785 standartlarında üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde, non-toksik ve biyo-uyumlu olan mikroçipler, evcil hayvana bir aşı uygulaması gibi kısa bir  süre içinde, özel aplikatörü le bir enjeksiyon uygulaması benzeri bir uygulama ile yapılmaktadır. Uygulandığı evcil hayvanın deri altı bağ dokusuyla da kısa sürede kaynaşarak hayvana hayatı boyunca hiçbir rahatsızlık vermemektedir.

Petime mikroçip taktırmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Türkiye Evcil Hayvan Kimlik Kayıt Sistemi’ne kayıtlı bulunan ve size en yakın bir uygulama merkezine gidip bu talebinizi iletmeniz, mikroçip taktırmanız için yeterli olacaktır.

Mikroçipi taktırdıktan sonra çıkarmak mümkün mü?

Öncelikle mikroçipler tamamen non-toksik, biyo-uyumlu olduklarından evcil hayvanınıza en ufak bir zarar vermeyecektir. Ancak yine de çıkarmak isterseniz, cerrahi operasyon yapılarak mikroçipler çıkartılabilmektedir.

Ben yurtdışına çok seyahat ediyorum. Taktıracağım mikroçip yurtdışında da okunabilecek mi? Bir ikinci sorum da mikroçip taktırdıktan sonra, artık sağlık karnesi taşıyacak mıyım?

Kullandığımız mikroçipler ISO 11784-11785 standartlarında üretildiğinden tüm dünyada okunabilen mikroçiplerdendir. İkinci sorunuza gelince, şunu hiçbir zaman unutmayınız ki gerek seyahatlerinizde ve gerekse veteriner kliniklerinde en geçerli belge, evcil hayvanınıza ait  “Sağlık Karnesi” dir. Bu karnenin yurtdışı gümrük girişlerinde ibrazı mecburidir ve mikroçip kimlik numarasına kaydedilen bilgilerle birebir örtüşüyor olması gerekmektedir.

Ayrıca 3 Temmuz 2004 tarihinden itibaren AB ülkelerine girişte mikroçip taşımayan evcil hayvan girişine müsaade edilmeyeceğini de unutmamak gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için www.vetkimlik.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.