preload preload preload preload preload preload

Lazer fototerapi (LLLT)

Lazer fototerapi (LLLT-Low Level Laser Therapy) yaralanmalara veya lezyonlara kızılötesi ışınları yakını bir ışık kaynağı uygulayarak yara ve yumuşak doku iyileşmesini hızlandırmak, yangıyı azaltmak ve hem akut hem de kronik ağrıları gidermek amacıyla kullanılmaktadır. İlk olarak 1967′de geliştirilen sistem artık Düşük Seviyede Lazer Terapisi – Soğuk Lazer veya Lazer fototerapi olarak adlandırılmaktadır.

Lazer fototerapi doku iyileşmesinin hızını, kalitesini ve seviyesini arttırmak, yangıyı ve ağrıyı azaltmak  (analjezi) için kullanılmaktadır.

Lazer fototerapide genellikle kullanılan 600 ila 1000 nm aralığındaki ışınlar bir lazer veya LED kaynağı tarafından üretilebilir. Bu lazerlerin ve LED’lerin yoğunluğu cerrahi lazerler gibi yüksek değildir. Bu nedenle herhangi bir ısı oluşturmamaktadır.

Lazer fototerapinin etkileri aynen bitkilerin fotosentesindeki gibi fotokimyasaldır. Doğru yoğunluk ve sürede kullanıldığında, bu ışınlar oksidatif stresi azaltır ve ATP üretimini arttırır. Bu da hücre metabolizmasını iyileştirir ve yangıyı azaltır. Bu etkiler nabız atışlı ışınlarla da oluşturulabilir, ancak ağrı tedavisi de gerektiğinde daha yoğun ve güçlü sürekli bir ışın uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle çeşitli frekanslarla çalışabildiğimiz en yeni teknoloji bir cihaz kullanmaktayız.

Lazer fototerapi sıklıkla yumuşak doku yaralanmalarında, eklem problemlerinde, nöropatik ağrılarda, zor iyileşen yaralarda, ağız lezyonlarında ve operasyonlar sonrasında bölgenin iyileşmesini hızlandırmak için kullanılmaktadır.

Lazer fototerapi tedavisi sırasında herhangi bir ısı üretilmediğinden, evcil hayvanınızın tedavi seansı son derece rahat ve konforlu geçer.  Daha detaylı bilgi için lütfen veteriner hekimlerimizle irtibata geçiniz.