preload preload preload preload preload preload

Akupunktur-Bitkisel ilaçlar

Felsefemiz petinizin sağlığı için tüm bilgimizi entegre etmektir. Bu nedenle kliniğimizde modern/batı tıbbı ile mümkün olan durumlarda tamamlayıcı ve alternatif tıp modalitelerini entegre ederek çalışmaktayız. Böylece size ve petinize daha çok tedavi seçeneği sunabilmekteyiz. Örneğin, sürekli ilaç kullanımını gerektiren kronik hastalıklarda akupunktur ve bitkisel ilaçları da kullanarak birçok batı ilacının dozunu azaltabiliyor, hatta bazı durumlarda bu ilaçların kullanımını tamamen kesebiliyoruz.

Akupunkturla ilgili sıklıkla sorulan sorular ve cevapları:

Akupunktur nedir?

Akupunktur, iyileşme etkisi elde etmek amacıyla vücudun spesifik noktalarına iğne yerleştirmek olarak tanımlanabilir. Bu teknik  Çin’de veteriner hekimlikte birçok hastalığı tedavi etmek amacıyla 3000 yıldan daha uzun bir süredir kullanılmaktadır.  Çin’de akupunktur aynı zamanda bazı hastalıklara karşı koruma amacıyla da kullanılmaktadır. Akupunktur her tür evcil ve egzotik hayvanda çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla tüm dünyada tek başına veya batı tıbbıyla kombine bir şekilde uygulanmaktadır.  Modern veteriner akupunktur uzmanları akupunktur noktalarını uyarmak için akupunktur iğneleri, hipodermik iğneler, elektrik stimülasyonu, ısı, masaj ve düşük güçlü lazerler gibi çeşitli enstrümanlar kullanabilmektedir. Akupunktur her hastalığı iyileştiren bir mucize tedavi değildir, ancak doğru yerde kullanıldığında çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Akupunktur hangi hastalıklarda uygulanabilir?

Akupunktur Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilmiş, etkin ve ilmi bir tedavi yöntemidir ve aşağıda örneğini verdiğimiz birçok hastalık Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ nun kabul ettiği akupunkturla tedavisi yapılan hastalıklardandır.  Örnek olarak;

-Felç durumları, sinir sistemi rahatsızlıkları

-Allerjiler

-Ağrı tedavisi

-Artrit, omur ve disk hastalıkları

-Deri hastalıkları

-Kedi astımı vb. solunum yolu problemleri

-İshal, kabızlık, kusma vb. ile seyreden kronik gastrointestinal rahatsızlıklar

-Üreme bozuklukları

-Epilepsi vb. sayılabilir.

Akupunktur nasıl tedavi eder?

Eski Çin tıbbı felsefesine göre, hastalık bedendeki enerji dengesinin bozulmasının bir sonucudur. Akupunkturun bu enerjiyi dengelediğine ve böylece vücudun hastalığı iyileştirmesine yardımcı olduğuna inanılır.

Batı dilinde bunun anlamı;  akupunkturun bazı fizyolojik değişimler yaratarak vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olduğudur. Örneğin, akupunktur sinirleri uyarabilirmekte,  kan dolaşımını arttırabilmekte, kas spazmlarını rahatlatabilmekte, endorfin ve kortizol gibi vücutta ağrı kontrolüne yarayan doğal hormonların salınımını arttırabilmektedir.

Evcil hayvanım akupunktur tedavisi sırasında acı duyar mı?

Akupunktur iğnelerinin takılması neredeyse acısızdır. Bazen çok hassas bölgelere takılırken ufak bir huzursuzluk verebilir, ama iğneler yerlerine takıldıktan sonra hiçbir ağrı duyulmaz.  Tedavi sırasında çoğu hasta rahatlar ve hatta bir kısmı masada uyuyakalır.

Hayvanlara akupunktur uygulanması güvenli midir?

Akupunktur eğitimini almış bir veteriner hekim tarafından uygulandığında, akupunktur hayvanlara uygulanabilecek en güvenli tedavi formlarından biridir. Nadiren geçici yan etkiler görülebilir. Örneğin ilk tedaviden sonra hastalık semptomlarında önce bir kötüleşme hissedilebilir veya bazı hayvanlar uykulu ve halsiz bir görünüme bürünebilirler. Ancak bunlar vücutta fizyolojik değişimler olduğunun habercisi olan etkilerdir ve bu durumu çoğunlukla hastanın durumunda gözle görülür bir iyileşme takip eder.

Akupunktur seansları ne kadar sürer ve ne sıklıkla yapılır?

Akupunktur seanslarının süresi ve sıklığı hastanın durumuna ve akupunktur uzmanının kullandığı yöntemlere göre değişir. Bir akupunktur noktasının uyarılması için 10 saniye kadar kısa bir süre veya 30 dakika gibi uzun bir süre gerekebilir.  Hafif doku incinmesi gibi bir sorun için tek bir seans yeterli olurken, daha ciddi veya kronik hastalıklar için çok daha fazla seans gerekebilir. Tedavinin etkileri genellikle 1-3. seanslarda görülmeye başlanır.

Birden fazla seans gerektiğinde, seans aralıkları haftada 1-3 olacak şekilde yoğun başlar ve maksimum pozitif cevap alındıktan sonra seans aralıkları gittikçe açılarak yeterli etkinin korunduğu maksimum aralıkta tutulur.  Kronik hastalıkları olan birçok hayvanda seans aralıkları yılda 2-4 seansın yeteceği kadar azaltılabilir.

Tüm veteriner hekimler akupunktur yapabilir mi?

Tüm müdahelelerde olduğu gibi, akupunkturun da konusunda uzman biri tarafından yapılması gerektiği şüphesizdir. Bu nedenle evcil hayvanınıza akupunktur uygulayacak olan hekimin bununla  ilgili uzun süreli eğitim almış ve diploma sahibi bir veteriner hekim olmasına dikkat etmelisiniz.

Veteriner hekimimiz Çağlar Kondu, Amerika’nın en saygın akupunktur enstitülerinden biri olan Chi Institute’da öğrenim görmüş ve bu konuda üstad kabul edilen Dr. Huisheng Xie ile pratik yapmıştır.